MICHELLE%20CONDRAT_edited.jpg
35TH ANNUAL

SEARS DIXIE INVITATIONAL ART SHOW & SALE

ART BY: MICHELLE CONDRAT  

2022 INVITATIONAL RIBBON AWARDS

PURCHASE PRIZE AWARD:

Western Land, Martin Blundell

 

BEST OF SHOW:

1926 Truck, Jerry Anderson

 

OIL LANDSCAPE:

First Place: Morning Bryce Point, Richard Miles

Second Place: Sense of Color, Larry C. Winborg

Third Place: Canaan Mountain, Kimbal Warren

Honorable Mentions:

Dawn at Bryce Canyon, Ron Larson

Active Sky, George Handrahan

Pine Valley Mountain, Del Parson

Marble Canyon, Carol Bold

The Strength of Nature, Mary Jabens

 

OIL OTHER:

First Place: The Spirit of the Southwest, Alexander Selytin

Second Place: Dawn Crossing, Glen Edwards

Third Place: How We Survive is a Choice, Dilleen May Marsh

 

Honorable Mentions:

All are Alike unto God, Jan Astle

Windswept, Kimberly Beck

Red Tail Rising, Lori Forest

A Succulent Crowd, Jenna Mae Lineweaver

Good Times, Jerry Reed Hancock

 

WATERCOLOR LANDSCAPE:

First Place: Backlit, Sean Rowley

Second Place: Trilba's Eden, Al Rounds

Third Place: Almost Home, Spike Ress

Honorable Mentions:

Colorful Solitude, Roland Lee

Early Longhorns in Zion, Rick Kinateder

Mini Arch at Lion's Head Rock, Patricia Priebe-Swanson

 

WATERCOLOR OTHER:

First Place: Riverbend Pier, Ian Ramsay

Second Place: Saturday Morning, Lester B. Lee

Third Place: The Weaver, Sherry Meidell

Honorable Mentions:

Si Tuniera Alas Para Volar, Peggy Nino

White House, Robert McFarland

 

PASTEL LANDSCAPE:

First Place: Aquatic Embrace, Arlene Braithwaite

Second Place: Solitude, Bonnie Zahn Griffith

Third Place: Rain on Slickrock, Zion, Arlene Braithwaite

PASTEL OTHER:

First Place: Drifting the Good Life, Bonnie Zahn Griffith

Second Place: Sarah Laughed & Rejoiced, Julie Rogers

Third Place: "Ole" from the Art of Dance Series, Karen Horne

Honorable Mentions:

Joyful Geraniums, Marilee B. Campbell

Healing Mary Magdalene, Del Parson

 

MISC MEDIUMS:

First Place: The Power of Heaven, Dianne J. Adams

Second Place: Moona Lisa, Reece Thompson

Third Place: Heart to Hands, Jenna Mae Lineweaver

Honorable Mentions:

Hurricane Mesa, Royden Card

Untitled, Kim Whitesides

Crossing the Rio, Gayla Prince-Wallace

 

SCULPTURE BRONZE:

First Place: 1926 Truck, Jerry Anderson

Second Place: Pebble Creek, Douglas Adams

Third Place: Celestial Material #2, Spencer W. Budd

Honorable Mentions:

Chief Steel Face, Jerry Anderson

London, Michael Gardner

 

3D OTHER (SCULPTURE, POTTERY):

First Place: Cloud Table, Barry W. Scharf

Second Place: Grey Blue Space Porcelain, John Jennings

Third Place: Left Behind, Shirley Tegan

Honorable Mentions:

Oil Lamps with Leaves, Brady Richardson

Lion Vases, Morgan Clements

Caribbean Flower, Leona K. Hawks